Press

My interview about Cloud Computing in a turkish IT magazine (Telepati)

Telepati

Datateknik’ten anahtar teslim çözümler

Datateknik olarak ‘Bulut Bilişim Hizmeti’ sunmak isteyen işletmelere, uçtan uca tüm servisleri kapsayacak şekilde anahtar teslim çözümler sunuyoruz. Genel olarak bulut bilişim servisleri, faaliyet alanı bilişim olmayan birey ve işletmelere, sıfır başlangıç maliyeti ile bilişim altyapısı sağlıyor.

Böylece şirketler sadece kendi faaliyet alanlarına odaklanabiliyor. Sağladığı operasyon ve lojistik maliyeti sayesinde bu model özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler için hızlı, ucuz ve kaliteli bir bilişim altyapısı anlamına geliyor.

Türkiye’de orta ve büyük ölçekli firmaların bulut bilişim’e geçecek bilişim altyapısı kesinlikle var. Firmaların bu konuda ilgilerinin oldukça yüksek olduğunu gözlemliyoruz. Örneğin finans sektörünün yüzde 70’inin buluta tamamen geçtiğini söyleyebiliriz.

Her şeyden önce bulut bilişim gerçek anlamda otomasyon sağlıyor. Bu da şirket içindeki bilişim teknolojileri personelinin iş yükünü ciddi anlamda hafifletiyor ve insan kaynaklı hataları azaltıyor. Bunun yanı sıra; sıfır başlangıç maliyeti (Genel Bulut), enerji tasarrufu, esneklik, ölçeklenebilirlik, verimli kaynak kullanımı ve yüksek erişilebilirlik gibi yetenekleri de avantajlar arasında sıralayabiliriz.

Bulut bilişimden faydalanan firmaların haberleşme altyapı yönetim işini bırakıp asıl işlerine odaklanmaları da bulut bilişim’in getirdiği en önemli avantajlar arasındadır. Önümüzdeki dönemlerde SaaS (Software as a Service ), PaaS (Platform as a Service) ve IaaS (Infrastructure as a Service) hizmetlerini de kendi veri merkezlerimizden müşterilerimize vermeyi planlıyoruz.

Uçtan uca ‘Bütünleşik Bulut’ çözümleri

Bulut dışarıya kapalı bir sistem olduğu için ‘Özel Bulut’ çözümlerimizde güvenlik açıkları söz konusu değil. ‘Genel Bulut’ yapısında ise, yeni çıkan yazılımlarla dışarıdan veya içerden gelebilecek olası tehditlere karşı izole bir ortam oluşturarak güvenliği sağlıyoruz. Şu anda bulut bilişimdeki tek güvenlik sorununun ‘Genel Bulut’ hizmetlerinden faydalanmak isteyen şirketlerin bu hizmeti sunan işletmelere duyduğu güvensizlik olduğunu düşünüyoruz.

Bulut aslında yeni bir teknoloji olmaktan çok, şirketinizdeki bilişim teknolojilerini nasıl yönettiğiniz ile ilgili olduğu için farklı bir güvenlik açığı da söz konusu değil. Datateknik olarak biz, Genel Bulut’ta kritik veri saklama konusunda endişeleri olan işletmelere uçtan uca ‘Tümleşik Bulut’ çözümleri sunmaktayız.

Bu sayede müşterimizin konuyla ilgili endişelerini de ortadan kaldırmış oluyoruz. Kullanıcılar günümüzde birçok farklı haberleşme cihazları kullandığı için (Notebook, Tablet PC, Smartphone) buluta geçmek artık kaçınılmaz bir gerçek. Önemli olan doğru bulut çözümünü uygulayabilmektir. Bulut Bilişim’de tümleşik yapı güvenlik açısından endişe duyan işletmeler için uygulanabilecek en ideal çözüm.

“10 Years at Microsoft” Award

As an Ex-Microsoft employee I am very proud to be rewarded with the “10 Years at Microsoft” Award due to my contributions. Thank you Microsoft !